Czy wpis będzie darmowy?
Tak. Wpis, korzystanie, w tym posiadanie przez mediatora konta w rejestrze, będą darmowe.
Czy rejestr zastąpi listy stałych mediatorów prowadzone przez prezesów sądów okręgowych?
Tak, planowana jest likwidacja list stałych mediatorów.
Czy w rejestrze znajdować się będą mediatorzy prowadzący tylko mediacje sądowe, czy również mediatorzy prowadzący mediacje pozasądowe?
Do rejestru wpisani będą zarówno mediatorzy prowadzący mediacje sądowe, jak i pozasądowe. Informacja, jakie mediacje prowadzi mediator zamieszczona będzie na jego profilu.
Jakie dane udostępnione będą w rejestrze?
W rejestrze udostępnione będą następujące dane mediatora:
Do kogo skierowane są szkolenia?
Szkolenia 24-godzinne skierowane są do mediatorów działających na rynku, którzy chcą usystematyzować swoją dotychczasową wiedzę z zakresu mediacji. Szkolenia 80-godzinne skierowane są do osób, które chcą uzyskać uprawnienia mediacyjne.
Czy szkolenia są płatne?
Nie. Szkolenia oraz pozostałe wydarzenia organizowane w ramach projektu są bezpłatne.
Gdzie odbywają się szkolenia?
Szkolenia odbywają się na terenie całego kraju. Partnerzy projektu (zgodnie z podziałem zadań) odpowiedzialni są za przeprowadzenie szkoleń na terenie poszczególnych województw. Mapka z informacją, który Partner organizuje szkolenia w danym województwie znajduje się na stronie głównej.
Czym jest walidacja?
Walidacja to sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o nadanie określonej kwalifikacji, w przypadku szkoleń organizowanych w ramach projektu - kwalifikacji „Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych”, osiągnęła wyodrębnioną część lub całość efektów uczenia się dla niej wymaganych.
Walidacja to nie tylko sprawdzian wiedzy i umiejętności, które są potrzebne, by uzyskać certyfikat. To także rozpoznanie potencjału osoby, która do niej podchodzi.
Czy po szkoleniu muszę przystąpić do walidacji?
Tak, każdy uczestnik, po odbyciu szkolenia, musi przystąpić do walidacji. Jej wynik nie wpływa natomiast na otrzymacie zaświadczenia o ukończonym szkoleniu.
Jakie zmiany legislacyjne są planowane w ramach prac nad KRM?
W związku z likwidacją list stałych mediatorów (prowadzonych na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie prowadzenia listy stałych Mediatorów) konieczne będzie dokonanie zmian w Ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Planowane jest również wprowadzenie podstaw prawnych dla funkcjonowania Krajowego Rejestru Mediatorów. Przewidziane projektem prace legislacyjne w tym zakresie obejmą zmiany przepisów m.in. Kodeksu postępowania cywilnego oraz Regulaminu Urzędowania Sądów Powszechnych.